دسته‌ها

برج میلاد تهران

معرفی برج میلاد

برج میلاد تهران که در شمال غربی تهران و در جنوب شهرک غرب و شمال کوی نصر در منطقه 2 شهرداری تهران قرار دارد ، با ارتفاع 435 متر ، بلندترین برج ایران و ششمین برج بلند مخابراتی در جهان به حساب می آید. برج میلاد به دلیل ارتفاع بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به‌شمار می‌آید. کلنگ ساخت این برج  در دی ماه ۱۳۷۶ زده شد و به مدت 11 سال به طول انجامید و نهایتا در سال ۱۳۸۷ با شعار ( آسمان نزدیک است ) افتتاح شد .

معماری برج میلاد

این سازه از سه ساختمان اصلی تشکیل شده است . ساختمان پای برج  ، بدنه اصلی و ساختمان راس. ساختمان پای برج که به آن ساختمان لابی نیز می گویند  که در قسمت پایینی برج قرار گرفته و داری 6 طبقه می باشد. طبقه همکف محل پذیرش بازدیدکنندگان از برج  و طبقه های اول و دوم متعلق به امکانات تاسیساتی و پایگاه داده های  برج است . مرکز خرید برج میلاد که داری 83 واحد تجاری می باشد ، در این بخش قرار گرفته است.

ساختمان  بعدی شفت یا بدنه اصلی نام دارد که دارای 6 آسانسور می باشد که ساختمان لابی را به ساختمان راس وصل می کند.در این بخش دوربین های کنترل ترافیک و سنسورهایی چون سنسور انازه گیری آلودگی هوا نیز تعبیه شده است.

آخرین و مهم ترین ساختمان این برج بالاترین بخش آن است که به آن ساختمان بالای برج یا راس می گویند که جذابیت و زیبایی اصلی برج میلاد مربوط به این ساختمان می شود. 12هزار متر مربع وسعت دارد و از 12 طبقه تشکیل شده است. این سازه از دو قسمت اصلی تشکیل شده که سبد فلزی و سازه فوقانی نام دارند. از مهم تزین بخش های این ساختمان می توان به رستوران گردان ، گنبد آسمان ، موزه مشاهیر و … اشاره کرد.

مراکز تفریحی گردشگری

  • گنبد آسمان : بالاترین طبقه از ساختمان بالای برج است. این گنبد شیشه ای نه تها یکی از منحصر به فردترین و جذاب ترین نماهای شهر تهران است بلکه به زیبایی هرچه تمام تر تاریخ چندین هزار ساله ی ایران را به تصویر می کشد.این گنبد که در ارتفاع 302 متری واع شده است توسط دکتر رضا یحیایی طراحی شده که محفل همایش هایی مانند شب شعر هم می باشد.
گنبد آسمان

سکوی دید باز : این بخش با تراسی بی نظیر امکان دیدن نمایی 360 درجه از شهر تهران را در ارتفاع 280 متری از سطح زمین به شما می دهد و می توانید با استفاده از دوربین هایی که در قسمت های مختلف تراس تعبیه شده ، مناطق مختلف شهر را مشاهده کنید.سکوی دید باز

  • دلفیناریوم : برج میلاد تنها دلفیناریوم غیر ساحلی خاورمیانه ومرتفع ترین در دنیاست. این دلفیناریوم دارای مساحت 3200 متر مربع و ظرفیت 1200 نفر می باشد و همه روزه با اجرای نمایش های جذاب و خاطره انگیز دو دلفین دوست داشتنی آلفا و کاسیا به همراه یک شیر دریایی ، لحظاتی شاد و به یاد ماندنی را برای همگان خلق می کنند.

 

استخر سر پوشیده

 

رستوران گردان : رتبه نخست بزرگ ترین رستوران گردان جهان در ارتفاع 276 متری ، به برج میلاد تهران تعلق می گیرد که با طبخ انواع غذا های ایرانی و بین المللی در سه وعده صبحانه ، ناهار و شام پذیرای بازدیدکنندگان است. این رستوران که در طبقه ششم راس برج با ظرفیت 300 نفر قرار دارد ، از دو فضای ثابت و متحرک تشکیل شده است با گردش یک دور در ساعت به حول قسمت ثابت رستوران ، دید ۳۶۰ درجه را برای میهمانان رستوران فراهم می نماید و می توانند روایتی از شاهنامه را که با هنرمندی استاد گرمچی برای فضای رستوران طراحی شده نظاره گر باشند.رستوران گردان

موزه مشاهیر : این بخش که در طبقه پنجم برج قرار دارد ، مو زه ای جالب و تماشایی است که در آن مسجسمه هایی از مشاهیر و مفاخر کشور اثر دکتر عیرضا خاقانی ، مانند سیمین دانشور و همسرش جمال آل احمد ، نیما یوشیج ، امیرکبیر و … قرار گرفته است.یکی از اشیای جاب و با ارزشمند این موزه مدارکی برای تایید نام خلیج فارس می باشد که از موزه ژرز پمپیدو خریداری شده اند.موزه مشاهیر

اشتراک گذاری